Language

News

Current Position:
Homepage
>
>
Production cost accounting of wood pellet machine

Production cost accounting of wood pellet machine

  • Categories:Industry News
  • Author:
  • Origin:
  • Time of issue:2016-06-08
  • Views:13

(Summary description)Production cost calculation of wood pellet machine

Production cost accounting of wood pellet machine

(Summary description)Production cost calculation of wood pellet machine

  • Categories:Industry News
  • Author:
  • Origin:
  • Time of issue:2016-06-08
  • Views:13
Information

Production cost calculation of wood pellet machine

1. Power consumption cost

According to the configuration of the wood pellet production unit with an hourly output of 1-1.5 tons, it can be calculated that the rated power consumption per hour is 87kw, and the power consumption of the test machine is only 70 degrees per hour. Therefore, the production cost of 1 ton of pellets is 56 yuan (black and white) Average price per day). To

2. Labor cost

The production line needs to be equipped with 2 workers, and the wages of the workers are calculated at 100 yuan per person per day in the market.

The daily salary is 100*2=200 yuan, and the daily output is 10 tons, and the labor cost per ton is 20 yuan. (If the machine rotates 24 hours a day, it will be cheaper if one person is on duty.)

3. Drying fuel cost

In order to reduce the drying cost, chips, scrap pieces, and ebony wood pieces from the collected raw materials are used as the drying fuel. The current price is 300 yuan/t, and the drying fuel consumption is about 0.04-0.055 tons per ton of finished product. Take the middle Value 0.047 tons. 300×0.047=14.1 yuan/t. A dryer of 1-1.2 tons per hour consumes 9kw of electricity per hour, and the cost of electricity consumption of the dryer is 72 yuan/ton. The total drying cost is only 86.1 yuan/ton. To

4. Packaging cost

For bulk users, if a special tanker is used for bulk supply, this cost can be omitted. To

Usually, small and medium-sized users must be packaged to avoid loss and moisture during transportation. To

In China, 25kg specification packaging bags are usually used, 40 packaging bags are needed per ton, and the unit price is 0.55 yuan, so the packaging cost is: 40×0.55=22 yuan/t. To

5. Equipment wearing parts consumption and maintenance costs

According to the above-mentioned scale calculation, the vulnerable parts (molds, rollers, lubricating oil, seals, etc.) of wood pellets are replaced every 1000 hours for 5000 yuan (empirical data), then the unit cost is: 5000÷1000 tons = 5 yuan/t . To

6. Equipment depreciation cost

The equipment depreciation period is 10 years, with a monthly output of 280t (10 hours work day for 28 days). The equipment depreciation cost is:

140000÷(10 years×10 months×280t)=5 yuan/t. To

In summary, the total production cost is:

300+56+20+22+5+5 yuan=408/ton

If drying is required plus drying cost 86 yuan, total production cost is 494 yuan/ton

The current market price per ton of pellets is 800-1050 yuan (different regions and seasons)

The net profit per ton of pellets can be around 406-556 yuan

Calculated by producing 10 tons per day, working 28 days per month is calculated as net profit of about 126,000.

Scan the QR code to read on your phone

Service Hotline:

13775268822
15151902970

Add: No. 19, Wutandu Road, Zhongguancun, Liyang City, Jiangsu Province

01

customer service

02

Mobile site

 Liyang Xiangsheng Machinery Co., Ltd.   苏ICP备16020309号     powered by: www.300.cn